Jak wygląda nabożeństwo?

Jeśli znasz ceremonię mszy z Kościoła Rzymskokatolickiego, to może zaskoczyć Cię swobodniejsza atmosfera, jaka panuje na naszych spotkaniach. Nie posługujemy się ściśle ustaloną formułą, modlimy się własnymi słowami, a jedyną wyuczoną na pamięć modlitwą, która pojawia się na naszych spotkaniach, jest „Ojcze nasz” – modlitwa, której Chrystus nauczył swoich uczniów. 

Przywitanie

Rozpoczynamy zwykle od przywitania. Pastor lub inna osoba prowadząca nabożeństwo wita wszystkich zebranych, czyta wybrany przez siebie fragment z Pisma Świętego oraz wprowadza we wspólną modlitwę.

Uwielbienie

Zazwyczaj na scenie są już w tym czasie muzycy, którzy przejmują kolejną część nabożeństwa zwaną uwielbieniem. Jest to czas, w którym poprzez wspólne śpiewanie i granie na instrumentach wybranych piosenek oddajemy cześć Bogu – mówimy Mu, jak bardzo go kochamy i jesteśmy wdzięczni za to, co dla nas uczynił. Robimy to poprzez muzykę, którą można zaliczyć do gatunku muzyki rozrywkowej – mamy w swoim zespole perkusję, gitarę elektryczną, cyfrowe pianino itp. Uwielbienie prowadzi liderka lub lider, który również modli się pomiędzy piosenkami.

Przeżywamy różnie – bardziej lub mniej emocjonalnie, jednak niech Cię nie zdziwi widok ludzi z zamkniętymi oczami i podniesionymi rękami. 

Uznajemy, że jest to czas spędzony z Bogiem, przed którym nie trzeba wstydzić się swoich emocji, oczywiście pamiętając o tym, że wokół nas są również inni ludzie.

Kazanie

Po uwielbieniu przychodzi czas na kazanie. Temat zazwyczaj zależy od danego kaznodziei, jednak zawsze kazanie odnosi się do jednego lub kilku fragmentów z Biblii. Na zakończenie kazania wspólnie się modlimy i jeszcze raz pojawia się uwielbienie.

Dobrowolna darowizna

Zazwyczaj podczas ostatniej piosenki zbieramy kolektę – dobrowolną darowiznę, którą wykorzystujemy na pomoc potrzebującym oraz na wydatki związane z funkcjonowaniem wspólnoty (czynsz i rachunki za media, materiały na zajęcia dla dzieci itp.).

Ogłoszenia

Ostatnią częścią nabożeństwa są ogłoszenia na temat różnorodnych wydarzeń organizowanych przez nas i dla nas. Po oficjalnym zakończeniu nie rozchodzimy się od razu do domów, ale przy kawie i ciastku spędzamy ze sobą czas w kościelnej kawiarni. 

Zajęcia dla dzieci

Ze względu na to, że w naszym Domu jest sporo dzieci, w czasie, kiedy dorośli w głównej sali uczestniczą w nabożeństwie, dzieci w wieku od 3 lat mogą brać udział w zajęciach szkółki niedzielnej. Jest to odpowiednik lekcji religii w szkole, prowadzonej jednak w oparciu o zasady wiary Kościoła Zielonoświątkowego i w nieco luźniejszej atmosferze.

Młodzież i studenci uczestniczą w nabożeństwie, ale dodatkowo mają również własne spotkania w innych terminach.

Pokoje dla mniejszych dzieci

W sali, w której odbywają się nabożeństwa są również specjalne, przeszklone pomieszczenia, w których mogą przebywać rodzice z najmłodszymi dziećmi.
 
Wyposażone są one w różnego rodzaju materiały (kredki, kartki, książki) i zabawki (pluszaki, klocki, układanki) dopasowane do wieku dzieci.
 
Z lewej strony znajduje się sala z „przewijakiem” dla rodziców z dziećmi w wieku 0-24 miesięcy, („Motylki”), a po prawej dla rodziców z dziećmi w wieku 2-3 lat („Serduszka”).
 
W obu pomieszczeniach zamontowane są głośniki, które umożliwiają uczestniczenie w nabożeństwie. 
 
Opiekę nad dziećmi sprawują w tych pokoikach rodzice.

 

Zapraszamy Cię w odwiedziny do naszego Domu.
Być może stanie się on również Twoim Domem.
Do zobaczenia!